Pridržavajte se ovih principa da bi živeli zdravo i dugo

 

Da bi živeli  zdravo i dugo trebalo bi da se prilagodite zdravom načinu života koji podrazumeva  pridržavanje sledećih principa:

– Pravilna i balansirana  ishrana

-Fizička aktivnost

-Odmor

-Kvalitetan san

-Umerenost

Pravilna ishrana i redovna fizička aktivnosti od izuzetnog su značaja za  dobro zdravlje.

Neka vam obroci budu redovni . Osim doručka, ručka i večere potrebno je da imate i dve užine. Na jelovniku se moraju naći  sveže povrće i voće, žitarice od celog zrna, nemasna mesa, najmanje jednom nedeljno riba. Od ulja koristite  hladna neprerađena ceđena ulja poput  maslinovog.  Zdrava i pravilna ishrana treba da bude  raznovrsna. Svakodnevnim unosom  voća i povrća smanjićete  rizik od nastanka  kardiovaskularnih bolesti, šećerne bolesti i kancerogenih  oboljenja.

Loše navike u ishrani potrebno je promeniti, zbog toga što  nepravilna ishrana može biti  faktor rizika za nastanak brojnih oboljenja poput  gojaznosti, dijbetesa, povišenog krvnog pritiska, arteroskleroze, infarkta, moždanog udara.

Raznolika hrana doneće organizmu ono što mu treba i što je bitno.  Ne preterujte ni u čemu.

Redovna  fizička aktivnost  je veoma korisna.  Redovno vežbanje doprineće da  dobijete  više energije,  da imate dobro raspoloženje, smanjite  telesnu težnu, poboljšate  nivo šećera u krvi, poboljšate nivo zaštitnog holesterola , smanjite krvni  pritisak, ublažite stres. Fizička aktivnost održava čoveka u dobroj fizičkoj i mentalnoj kondiciji.

Kvalitetan san je takođe neophodan za dobro zdravlje. Spavanje doprinosi okrepljenju organizma ,stoga je potrebno najmanje 8 sati spavanja dnevno. Na spavanje idite pre ponoći.

Zdravlje dolazi iz glave, zato je  najvaznije da imate pozitivan stav o zivotu, kao i volju i naravno umerenost. Umerenost je jedan od principa zdravog i dugog života. Čak i one stvari za koje smatrate da su najzdravije, mogu da vam naškode ako se sa njima preteruje. Sve treba da bude u granicama normalnog, ni sa čim ne treba preterivati. Morate ublažiti neke navike, i što se tiče posla, hrane i drugih aktivnosti, i da se naviknete na umerenost u svemu.

Za stanje svog organizma odgovorni ste vi sami. Zato o zdravom načinu života mislite na vreme. Ne zaboravite zdravlje je ne samo telesno već i duševno blagostanje. Bitno je da vašim svakodnevnim navikama i ponašanjem ne ugrožavate svoje zdravlje.  Ako se osećate  dobro i zadovoljno, zdravlje vam neće manjkati.



Comments are closed.

This entry was posted on March 2, 2018 and is filed under Zdravlje muskaraca, Zdravlje zena. Written by: . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.