Začini riznica ukusa i zdravlja

Osim što su odličan dodatak jelima, začini imaju i lekovita svojstva, jedan su od najmoćnijih čuvara zdravlja.

Nana

Više od 2.000 godina, se koristi list nane, pre svega za manje glavobolje i probleme s varenjem. Kada vas zaboli glava popite šolju čaja od nane. Imaće isti efekat kao i tablete za glavu, samo što čaj nema kontra efekata.

Bosiljak

Sveži listovi bosiljka potpomažu boljem varenju, i snižavaju nivo šecera u krvi. Ulja koja se nalaze u bosiljku  imaju umirujuci efekat i podižu raspoloženje.

Peršun

Peršun je snažan dijuretik koji se od davnina  koristi protiv nadutosti, oticanja i predmenstrualnih i menstrualnih tegoba. List peršuna bogat je  gvoždjem, fosforom i kalcijumom, vitaminima A i C. Čaj od lista peršuna odlično deluje  u borbi protiv prehlade i gripa..

Žalfija

Biljka koja ima odlično antiseptičko i antibiotičko dejstvo, i deluje protiv upala. Odlična je za iritirane desni, rane u ustima kao i za obolelo grlo. Ukoliko imate ove probleme, čajem od žalfije isperite usnu duplju. Prema najnovijim istraživanjima  dokazano je da žalfija sadrži i fitoestrogen, biljni estrogen, koji umanjuje hormonalnu neravnotežu i probleme kao što su valunzi  koji se javljaju kod žena u klimaksu.

Ruzmarin

Ova biljka se u medicini koristi od davnina. Ulja koja se nalaze u ruzmarinu,  stimulišu rad nervnog sistema i mozga i poboljšavaju pamćenje.Takođe je poznato da  ovaj začin potpomaže varenju, tako što podstiče izlučivanje toksina i razlaganje masnoća.

Kurkuma

Kurkuma je začin jarko žute boje, pripada porodici đumbira, koji ima povoljno delovanje na funkciju i rad mozga i srca, a pojedine naučne studije dokazuju njenu snažnu antikarcinogenu aktivnost. Ovaj začin se  u Indiji upotrebljava gotovo svakodnevno. Zanimljiv je podatak  da ova zemlja ima  najmanji broj zabeleženih smrti od karcinoma, kao i najmanje obolelih od  Alchajmerove bolesti. Nedavno objavljena studija u časopisu Molecular Nutrition & Food Research, pokazala je da dijabetičari imaju veliku korist od ovog začina.

Cimet

Pored toga što je odličan začin, mnogim slatkim jelima, cimet  je i veoma lekovita biljka. Cimet sadrži visok nivo antioksidanasa, a njegovo ulje ima snažna antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže u lečenju artritisa, i može rešiti sve od blage infekcije urinarnog trakta do tvrdoglave Escherichie Coli. Odličan je i kod povišenog holesterola, krvnogi pritiska, dijabetesa tipa 2,  za proliv, protiv lošeg zadaha, glavobolje.

Đumbir

Podstiče probavu, ali ima i još jednu zanimljivu funkciju, opušta telo i um i omogućava lakši san. Zbog svojih analgetskih, antiupalnih, antibakterijskih svojstava, djumbir se od davnina koristio u kineskoj, japanskoj i indijskoj medicini za lečenje mnogih zdravstvenih problema poput  kašalja, zatvora, povraćanja, migrene,  kardiovaskularnih obolenja. Đumbir u sebi sadrži supstance koje ubrzavaju metabolizam, a samim tim i sagorevaju masti.

Origano

Ovaj začin koji često povezujete sa mirisom pizze zapravo je snažan antioksidans, koji  iz tela  čisti otrove koji uzrokuju strenje i bolesti. Ukoliko imate i problem sa gljivicama, oregano će vam pomoći. Odlični je preventivno sredstvo protiv prehlade i gripa.Ulje origana jednako je efikasno kao antibiotici.

Ovi začini  su prava mala riznica zdravlja. Začinite život svaki dan.



Comments are closed.

This entry was posted on December 1, 2015 and is filed under Prirodni lekovi. Written by: . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.